Izlazak verzije 7 IFS Food standarda koji je bio planiran za provo tromesečje 2020. godine je usled aktuelene situacije sa virusom COVID 19 pomeren za drugu polovinu godine : očekivano vreme publikacije je 01.10.2020.
Početak ocenjivanja kompanija po verziji 7 može početi od 01.03.2021. a verzija 6.1. se može primenjivati do 30.06.2021. Od 01.07.2021. je obavezna primena i ocenjivanje kompanija po verziji 7.
Šta je to što donosi nova verzija i kako se pripremiti na uvođenje izmena?
Neke od značajnijih novina, biće predstavljene i objašnjene:
· Ukupna procena na licu mesta: verzija 7 nam donosi značajne izmene vezane za procenu na licu mesta; sada će to biti minimum 50% ukupnog trajanja audita na lokaciji. Slično BRC Food standardu, kod kojeg ovo pravilo već važi, auditor će sada biti više fokusiran na samu implementaciju standarda u odnosu na pregled dokumentacije;
· Promene u sistemu ocenjivanja: Promene se mogu videti na sledećoj slici:
Dakle, drugačiji sistem ocenjivanja KO zahteva!
· Food safety culture: Kako bi se standard uskladio sa novom verzijom GFSI Guidance documenta (ver 8, čiji je izlazak takođe pomeren za drugu polovinu 2020.godine), uvodi se pojam „kulture bezbednosti hrane“. Šta je kultura bezbednosti hrane? GFSI definiše kulturu bezbednosti hrane kao: “Zajedničke vrednosti, uverenja i norme koje utiču na način razmišljanja i ponašanja prema bezbednosti hrane u celoj organizaciji“. A kako kulturu bezbednosti hrane kao apstraktan pojam uvesti u merljive okvire da bi kao takva mogla biti preispitana: rešenje je uspostavljanje Plana kulture bezbednosti hrane.
· Outsourced processes (spoljni procesi): U ovom izdanju se kontrola nad spoljnim procesima podiže na viši nivo, tako što se prepoznaju delimični outsourced procesi (proizvodni proces ili deo proizvodnog procesa (uključujući i primarno pakovanje i obeležavanje) koji se sprovodi van lokacije od treće strane u ime IFS Food sertifikovanog proizvodnog pogona) i potpuno outsourced procesi. Cilj je imati potpunu kontrolu nad ovim procesima kako bezbednost proizvoda ne bi bila ugrožena.
· Specifični zahtevi za „korekcije“ i „korektivne akcije“: U praksi je slučaj da se mešaju pojmovi „korekcija“ i „korektivna akcija“;
Korekcija je uklanjanje neusaglašenosti dok je korektivna akcija uklanjanje uzroka neusaglašenosti. U verziji 7 IFS Food standarda, novina je da korekcije moraju biti implementirane pre izdavanja IFS sertifikata:
IFS sertifikat neće biti dodeljen, ukoliko korekcije za zahteve ocenjene sa C ili D, i KO zahteve ocenjene sa C nisu implementirane.
Autentičnost proizvoda : Autentičnost proizvoda ili Food fraud-odbrana proizvoda od krivotvorenja je tema koja se prožima kroz veliki broj zahteva u novoj verziji standarda. Pošto se broj food fraud incidenata uvećava iz godine u godinu, logičan je sled da standardi bezbednosti hrane pojačavaju zahteve vezane za odbranu od krivotvorenja. Tako da će i kao verifikacija samom sistema, kroz preispitivanje od strane rukovodstva, kao jedan od obaveznih ulaza da se nađu pitanja autentičnosti i usaglašenosti.
Upravljanje stranim materijalima: U novoj verziji standarda, prepoznaje se čitav set stranih materijala, pa pored plastike, stakla, metala i drveta treba upravljati i : zagađivačima iz životne sredine, uljem ili kapanjem tečnosti iz mašina, prosipanjem prašine. Posebnu pažnju posvetiti kontaminaciji prouzrokovanoj: opremom i priborom, cevima, pešačkim stazama, platformama, merdevinama.
Interni monitoring štetočina: Neophodno je imenovati obučeno lice iz kompanije za praćenje mera kontrole štetočina. Čak i kada je kontrola štetočina spoljna usluga odgovornost vršenja neophodnih akcija ostaje unutar kompanije.
Za upoznavanje sa novom verzijom standarda možete ispratiti našu redovnu on-line obuku gde su detaljno data pojašnjenja svih zahteva verzije 7 IFS Food standarda !!!
Za pomoć pri ispitivanju trenutne kulture bezbednosti hrane u kompaniji a zatim i izradi Plana kulture bezbednosti hrane, kao i implementaciji ostalih novina u standardu, možete se obratiti za pomoć našoj Agenciji !!!