Hrana je naša osnovna potreba, koju pored vode moramo uzimati kako bi preživeli. Ali,mi takođe jedemo iz zadovoljstava, druženja ili izražavanja identiteta ili osećaja pripadanja određenoj socijalnoj grupi. Hrana je emocija, identitet i pripadanje zajednici. Ovo se naročito odnosi na slučajeve verskih standarda hrane , donetih od strane verskih zajednica.
Prema tome, bezbednost hrane ima drugačiju ili dodatnu vrednost za vernike, naročito muslimane i Jevreje , koji su razvili svoje standarde hrane i poštuju ih u svakodnevom životu. Ovi standardi se odnose na ceo lanac snabdevanja, počevši od primarne, poljoprivredne proizvodnje, preko proizvodnje gotovih proizvoda, prodaje, kao i logistike: distribucije i transporta.
HALAL STANDARD
Pojmovi HALAL I HARAM
Muslimani se strogo pridržavaju pravila vezanih za pripremu i konzumiranje hrane koja potiču iz Kurana a koja su danas poznata kao Halal pravila ishrane. HALAL su hrana i piće koji su prema muslimanskom Šerijatskom zakonu dozvoljeni za konzumaciju. To bliže znači da je u pitanju hrana ili roba koja ne sadrži bilo koji sastojak zabranjen Šerijatskim zakonom Ili ako su u pitanju namirnice životinjskog porekla, da je klanje životinja vršeno takođe prema Šerijatskom zakonu. To je takođe hrana (ili roba) koja u procesima proizvodnje, skladištenja i distribucije nije bila mešana sa hranom (ili robom ) koje ne zadovoljavaju Šerijatske zakone.
Sva hrana koja nije dozvoljena za upotrebu (koja nije HALAL) je HARAM što znači zabranjeno. Sva hrana koja potiče od Boga je halal, sem nekoliko izuzetaka koji su naročito zabranjeni. Halal i Haram su jasni pojmovi koji označavaju ono što je dozvoljeno i ono što je zabranjeno. Između njih postoji pojam MEŠBUH koji označava nešto što je sumnjivo.
Sva nezagađena I čista hrana je halal, dozvoljena za konzumaciju, sem sledećih izuzetaka:
Zahtevi HALAL Standarda
Većina HALAL zahteva su identični zahtevima HACCP sistema i ISO9001 standarda.
Zahtevi vezani za sirovine, sastojke, dodatke .Već na samom početku procesa proizvodnje, kod nabavke sirovina, sastojaka ili dodataka proizvodima, mora se osigurati sa su one halal , kao i zdravstveno bezbedne za upotrebu. Posebna pažnja se mora obratiti na sirovine životinjskog porekla koje moraju imati važeći halal sertifikat. Nije dozvoljeno mešanje i čuvanje u istom prostoru halal i haram sirovina i sastojaka, kako ne bi došlo do kontaminacije.Zabranjena je upotreba želatina , sala, alkohola, svinjske masti, GMO proizvoda, sirila životinjskog porekla.
Zahtevi vezani za meso i proizvode od mesa. Naročito osetljive sirovine su one koje se tiču mesne industrije. Ovde postoje zahtevi kako u pogledu životinja čije se meso koristi tako i u načinu klanja životinja.
Zahtevi vezani za proizvodni proces. Tokom procesa proizvodnje se sme koristiti samo oprema na koju je primenjena dobra higijenska praksa (GHP), gde se mora voditi računa da se alati i oprema koji se koriste u procesu proizvodnje, koriste samo za halal sirovine i proizvode. Gotov proizvod ne sme sadržati haram sastojke a ukoliko se radi o proizvodima životinjskog porekla, mora se voditi računa o tome da je meso dobijeno u skladu sa Šerijatskim zakonom. Mora postojati dokaz o poreklu sirovina, odn. mora se poštovati potpuna sledljivost . Tokom proizvodnje a kasnije i skladištenja i transporta, vodi se računa da ne dođe do mešanja ili unakrsne kontaminacije halal i haram sirovina i proizvoda.
Pakovanje i obeležavanje. Ambalaža mora biti od dozvoljenih materjala, podaci na pakovanju jasni i čitki; ne smeju se davati lažni podaci i kupci dovoditi u zabludu. Sme se koristiti logo organizacije koja izdaje sertifikat ali se u nazivu proizvoda ne sme koristiti reč “halal”.
Zahtevi vezani za objekat. Objekat mora biti higijenski ispravan, prostorije moraju imati vrata i prozore, kako bi proizvodni prostor bio zaštićen od najezde štetočina. Proizvodna oprema i alati moraju biti čisti i na njima ne smeju biti ostaci haram proizvoda. U objektu je zabranjeno zadržavanje i boravak radnika mimo radnog vremena. U objekat se ne smeju unositi haram proizvodi, kao ni alkohol i alkoholni derivati. Nije dozvoljena upotreba četki sa životinjskom dlakom.
Zahtevi vezani za higijenu .Higijena je jako bitan faktor u svim segmentima života, tako da se u proizvodnji mora jako puno voditi računa o higijeni i u potpunosti primenjivati dobra higijenska praksa (GHP). Ovo se odnosi kako na objekat, tako na proizvodnu opremu, alate i pribor, kao i na radnike, njihovu radnu odeću i zdravlje. Cilj je da se osigura zdravstvena ispravnost proizvoda. Postrojenja i oprema se moraju održavati u čistom stanju, radnici moraju biti zdravi i voditi računa o ličnoj higijeni, mora se voditi računa o higijeni toaleta, svlačionica i prostorija za radnike, kao i o zaštiti od najezde štetočina.
Zahtevi vezani za obuke I dokumentaciju. Rukovodstvo je dužno da radnike obuči za rad prema halal standardu. Zaposleni moraju voditi zapise o higijeni i proizvodim procesima.
Kozmetika i ostala roba.Halal nije ograničen samo na hranu već pokriva i ostale proizvode sa kojima muslimani dolaze u kontakt tokom dana. To se odnosi na kozmetičke proizvode u kojima se ne smeju nalaziti zabranjene hemikalije, niti sastojci životinjskog porekla, kao i na odeću i predmete od kože ili krzna koji moraju biti poreklom od dozvoljenih životinjskih vrsta.
Proces sertifikacije. Proces sertifikacije i dodeljivanje Halal sertifikata vrše organizacije koje su ovlašćene od strane Islamske verske zajednice. Organizacija koja želi da se sertifikuje podnosi zahtev za sertifikaciju ovlašćenoj Agenciji, koja edukuje zainteresovanu organizaciju prema zahtevima Halal standarda a nakon toga vrši provere i dodeljuje Halal sertifikat.