Od 01.01.2020. postalo je obavezno da se organizacije sertifikovane prema FSSC22000 standardu , ocenjuju prema FSSC22000 verziji 5. Verzija 5 je objavljena 03.06.2019. a prelazak na ovu verziju je moguć tokom nadzornog ili (re)sertifikacionog audita.
Do izmena u FSSC22000 standardu je došlo usled:
· Izmena koje se tiču HLS (High Level Structure) ISO22000 standarda
· Izmene koje su specifične za ISO22000
· Izmene koje su specifične za FSSC22000
Podsetimo se da se FSSC22000 šema sastoji od 3 obavezne komponente:
Međutim, čini se da je ono što ostavlja najviše nejasnoća deo vezan za izmene u standardu ISO22000 a koji se odnosi na HLS (High Level Structure, struktura ISO standarda prema Annex-u SL: ista struktura radi lakše integracije više sistema menadžmenta; 2015.god npr.ISO9001 i ISO14001 usklađuju svoju strukturu prema Annex-u SL a 2018.god ISO22000).
Kako se može razumeti kontekst organizacije?
Šta je zapravo kontekst? Spoj i smisao organizacije koji predstavlja kontekst u kome organizacija posluje, procena sposobnosti da odgovori na interne i eksterne zahteve i situacije koje mogu da utiču na strateške ciljeve i planiranje sistema menadžmenta (upravljanja) kvalitetom. Analizirajući kontekst u kome se neka organizacija nalazi povećava se mogućnost da se otkriju poslovni rizici koji bi spasli organizaciju od potencijalnog neuspeha, odnosno povećali uslovi za poslovni napredak u budućnosti.
Uzmimo primer dve kompanije, X i Y, koje se bave proizvodnjom biskvita, od kojih se jedna nalazi u SAD a druga u Srbiji. Zamislimo da proizvode identične proizvode i primenjuju: istu tehnologiju, iste standarde sistema upravljanja, konkretno FSSC22000. Koje sve razlike prilikom razumevanja organizacije i njenog konteksta se mogu uočiti?
Okruženje (kontekst) se analizira na osnovu elemenata konteksta. Uzmimo npr. društveni kontekst: jedan od elemaneta društvenog konteksta koji bi mogao uticati na kompaniju je pad kupovne moći. Da li je ista verovatnoća da se to dogodi u Srbiji i SAD a zatim da li bi bio isti uticaj na organizaciju sa tržištem od 7 odn 200 miliona stanovnika.
Dakle, prvo je neophodno razumeti u kakvom se okruženju organizacija nalazi , koji su to interni i eksterni činioci koji mogu uticati na sposobnost organizacije da ostvari svoje ciljeve a zatim je potrebno definisati zainteresovane strane , kao i njihove zahteve što znači da organizacija treba da isporučuje proizvode i usluge koji zadovoljavaju korisnike ali i zakonske i druge zahteve.
Opet se poslužimo pomenutim poređenjem dve kompanije X i Y. Eksterne zainteresovane strane kompanije X bi mogle biti: nadležne inspekcijske službe, kupci, dobavljači, banke, ministarstva itd. dok bi kod kompanije Y tu mogli uključiti i društva za zaštitu potrošača, nevladine organizacije, Food And Drug Admisnistration itd. Dakle, različito okruženje vodi i ka različitim zainteresovanim stranama.
Shodno tome možemo dalje analizirati razmišljanje zasnovano na riziku. Osnova za dostizanje efektivnog sistema upravljanja bezbednošću proizvoda je razmišljanje zasnovano na riziku. Rizik je mera neizvesnosti i kao takav može doneti pozitivne ili negativne efekte. Pozitivna odstupanja koja nastaju pod uticajem rizika dovode do prilika, mada nije obavezno da će svi pozitivni efekti voditi ka prilikama.
U odnosu na zainteresovane strane, analiziramo rizike i prilike po našu kompaniju. Ako je primer zainteresovane strane banka, kredit uzet od banke sa povoljnim i nepromenljivim kamatnim stopama u SAD će predstavljati priliku za kompaniju Y, dok je kredit uzet u Srbiji i dalje, na žalost rizik po kompaniju X , usled mogućnosti promena na bankarskom tržištu.
Razmišljanje zasnovano na riziku pomaže u sprovođenju preventivnih mera, čime se eliminišu potencijalne neusaglašenosti, analiziraju sve neusaglašenosti koje se mogu javiti i preduzimaju akcije kojim se sprečava njihova ponovna pojava.
Sada se mogu razumeti i dva PDCA ciklusa u ISO22000:2018 – čemu zapravo oni služe:
U prvom PDCA ciklusu smo u odnosu na kontekst organizacije analizirali rizike i prilike i sproveli preventivne mere pre nego što smo ušli u operativni deo: drugi PDCA ciklus. Time smo smanjili broj potencijalnih neusaglašenosti i omogućili poboljšavanje sistema upravljanja.
Dakle, cilj ovih izmena je zapravo preventivno delovanje i bolje upravljanje rizicima.
Za pomoć u izradi dokumentacije vezane za kontekst organizacije a zatim i analizu i upravljanje rizicima, možete se obratiti našoj agenciji.
Takođe, sprovodimo uspešno obuke na temu novina u ISO22000:2018 standardu od.FSSC22000 ver 5.