Odbrana hrane je zaštita hrane od namerne kontaminacije hemijskim, fizičkim, biološkim, radiološkim agensima s namerom da se izazove opasnost. Odbrana hrane je važan element za zaštitu hrane od potencijalnih eksternih i internih pretnji. Predstavlja jedan od 4 elementa zaštite hrane koja obuhvata:
Bezbednost hrane kompanija osigurava kroz implementaciju prethodno potrebnih programa kao i HACCP sistema, kojim se identifikuju, ocenjuju i kontrolišu opasnosti po bezbednost hrane. Uprkos svim sprovedenim merama, dešavaju se nenamerni incidenti koji mogu ugroziti bezbednost hrane.
Kvalitet hrane je parametar koji zavisi od percepcije korisnika i pojam kvaliteta se usko vezuje za osobine proizvoda koje mogu zadovoljiti potrebe korisnika ali kada je reč o hrani, kvalitet je usko vezan sa pitanjima bezbednosti i sirovinskom sastavu namirnice. Kada govorimo o narušavanju kvaliteta hrane, možemo govoriti o nenamernom (usled raznovrsnih faktora u tehnološkom procesu na koje nismo uticali s namerom) ili nameravanom (na koji može uticati ekonomski faktor-sticanje profita u korist kvaliteta ali bez namere da se nanese šteta).
Food fraud (Prevare u vezi sa hranom) su ekonomski motivisane, nameravane prevare s ciljem sticanja profita čija namera nije ugrožavanje zdravlja potrošača već zarada subjekta koji se bavi prevarom. Problem može nastati kada se kao predmet prevare nađu zdravstveno nebezbedne namirnice (poput mlečnih formula sa dodatkom melamina, kikirikija zaraženog Salmonellom itd).
Food defense je ideološki motivisana nameravana kontaminacija hrane, s ciljem da se nanese šteta . Da li je u pitanju namera da se subjektu ugrozi poslovanje (nelojalna konkurencija), nezadovoljstvo zaposlenih ili neki drugi motiv, u pitanju je ugrožavanje bezbednosti hrane s jasnom namerom i svesti o tome.
Kako bismo hranu zaštitili od namerne kontaminacije, neophodno je da budemo svesni odakle se opasnost može pojaviti. Osnovno je dobiti odgovor na sledeća pitanja:
Da bismo dali adekvatan odgovor i zaštitili hranu od mogućih pretnji, pogledajmo koje to vrste pretnji po bezbednost hrane postoje:
Mere zaštite, podrazumevaju:
Analizom rizika treba obuhvatiti sve kritične oblasti po bezbednost hrane I to tako što ćemo krenuti od okoline fabrike, gde ćemo preispitati trenutne mere zaštite poput toga da li je dvorište zatvoreno u celom krugu, postoji li adekvatan video nadzor, postoji li osvetljenje između zgrada; zatim ćemo ispitati unutrašnje karakteristike poput: ulaza zaposlenih I posetilaca, zaštite sistema snabdevanja vodom, zaštite vozila, magacina, računarskog sistema itd.
Na osnovu analize rizika se sprovodi plan ublažavanja, odn.identifikacija preventivnih mera kojima sprečavamo neželjene postupke koji bi mogli ugroziti bezbednost proizvoda.
Kako bismo sproveli adekvatnu analizu rizika i plan ublažavanja, neophodno je formirati multidisciplinarni tim (pr.HR, obezbeđenje, kvalitet, IT, proizvodnja itd.) koji ima dovoljno znanja iz ove oblasti I može sprovesti adekvatne mere zaštite.
Ukoliko imate potrebe za obukama Food defense tima ili Vam je potrebna pomoć oko izrade analize opasnosti i plana ublažavanja, možete konsultovati našu agenciju !!!