Prema zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu Republike Srbije (Sl.glasnik RS, br.101/05,91/15 i 113/2017) : “Bezbednost i zdravlje na radu je obezbeđivanje takvih uslova na radu kojima se, u najvećoj mogućoj meri, smanjuju povrede na radu, profesionalna oboljenja i oboljenja u vezi sa radom i koji pretežno stvaraju pretpostavku za za puno fizičko, psihičko i socijalno blagostanje zaposlenih”.
Prema podacima Međunarodne organizacije rada, godišnje usled posledica nesreća na radu strada preko 2 miliona ljudi širom sveta a dogodi se preko 270 miliona povreda na radu . Zato je prepoznata potreba za pristupom problemu bezbednosti i zdravlja na radu na međunarodnom nivou , kontrolisanjem rizika koji mogu dovesti do povreda ili profesionalnih oboljenja:
•Usavršavanjem sistema menadžmenta zaštitom zdravlja i bezbednosti na radu
•Isticanjem važnosti bezbednosti i zdravlja na radu za organizaciju
•Razmatranjem tema vezanih za bezbednost i zdravlje na radu unutar organizacije
Iskustvo je pokazalo da visok stepen zaštite na radu donosi dobrobit radnicima, poslodavcima i državi jer se preventivnim delovanjem na rizike po bezbednost i zdravlje u velikoj meri sprečavaju neželjeni događaji.
Sistem menadžmenta zaštitom zdravlja i bezbednošću na radu (OHSMS – Occupation Health Safety Management System) je prema standardu OHSAS 18001:2007 (tačka 3.13.) “deo sistema upravljanja organizacijom koji se koristi za razvijanje i primenu politike zdravlja i bezbednosti na radu i upravljanje rizicima po bezbednost i zdravlje na radu.”
Istorijski razvoj standarda vezanih za bezbednost i zdravlje na radu
Davno je uočena opasnost po bezbednost i zdravlje radnika na radnom mestu, gde sam vrsta posla kao i celokupno okruženje može postati izvor rizika po zdravlje i život radnika. Istovremeno su traženi načini da se spreče povrede i opasnost po život radnika. Situacija je postajala sve ozbiljnija sa celokupnim razvojem društva, usložnajvanjem poslova i naročito periodom industrijske revolucije, gde su novi problemi po bezbednost radnika izazvani ubrzanim tehološkim razvojem. Radnici, uključujući i decu su više časova dnevno bili izloženi rizicima, bez adekvatne zaštite, a ukoliko bi došlo do povreda , to nije bila briga poslodavca, već bi radnik bio udaljen sa posla bez ikakvih prava.
Sredinom 19.veka, industrijski razvijene države su počele sa zakonskom zaštitom radnika vezanom za bezbednost i zdravlje na radu (1833.Fabrički Akt – pojava prvih inspektora koji kontrolišu fabrike vezano za bezbednost radnika na radnim mestima).
Prve pokušaje međunarodnih sporazuma vezanih za zaštitu radnika na radnim mestima je prekinuo I svetski rat. 1919.godine, osnovana je Međunarodna organizaija rada (ILO -International Labour Organisation) s ciljem zaštite radnika kroz formiranje nacionalnog i međunarodnog zakonodvstva u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu i radom na primeni istog.
Najznačajniji pomak ka današnjem nivou zaštite radnika je Akt o zdravlju i bezbednosti na radu iz 1974.godine, koji donosi sankcije za nepoštovanje zakonske regulative, naspram dotadašnjih preporuka. Aktom se takođe imenuje Komisija za bezbednost i zdravlje na radu koja će predlagati nove regulative i raditi na razvoju novih metoda i sistema zaštite radnika.
1996. godine je Britanski institut za standardizaciju – BSI (British Standardization Institute) predstavio prvi OHSAS standard planiran za publikovanje u 1999.god
1999.godina : OHSAS 18001:1999 – specifikacije kojima se objašnajavju preduslovi za bilo koji sistem upravljanja bezbednošću i zdravljem na radu koji pomažu organizacijama u kontroli rizika i poboljšanju performansi.
2007. godina : revizija – OHSAS 18001:2007 – postaje standard i ažuriran je kako bi se bolje uskladio sa standardom ISO 14001.
ISO 45001:2018 je novi standard razvijen od strane ISO organizacije za standardizaciju, koji specificira zahteve za sistem menadžmenta zdravljem i bezbednošću na radu i daje smernice za njihovu upotrebu. Ovim je organizacijama omogućeno da obezbede zdravu i sigurnu radnu sredinu prevencijom povreda na radu i profesionalnih oboljenja.
ISO 45001:2018 se može primeniti na bilo koju organizaciju koja želi da uspostavi, implementira i održava OH&S sistem menadžmenta u cilju poboljšanja kontrole rizika vezanih za bezbednost i zdravlje na radu. Može se primeniti u bilo kojoj vrsti organizacije, bez obzira na veličinu ili aktivnost kojom se bavi.
Ovaj standard pomaže organizacijama da dostignu planirane izlaze svog OH&S sistema menadžmenta. U skladu sa OH&S politikom , planirani izlazi ovog sistema menadžmenta podrazumevaju:
•kontinualna poboljšanja OH&S performansi
•ispunjenje zakonskih i drugih zahteva
•dostizanje OH&S ciljeva
Standard donosi zahteve za OH&S sistem menadžmenta sa smernicama za njihovu primenu, kako bi pomogao organizacijama da obezbede zdravo i sigurno radno okruženje, u cilju prevencije povreda na radu i profesionalnih oboljenja. U skladu sa OH&S politikom organizacije, standard pomaže dostizanju OH&S ciljeva, stalnom poboljšanju i poštovanjem zakonskih zahteva vezanim za ovu oblast.
Ako želite da unapredite sistem bezbednosti i zdravlja na radu u Vašoj kompaniji, pravi izbor je implementacija ISO 45001:2018 standarda. Za pomoć oko implementacije se možete obratiti našoj agenciji!!!