FSSC22000 je tokom 2019.godine objavio verziju 5 standarda, koja je kao obavezna počela da se primenjuje od 01.01.2020. , da bi 03.11.2020. izašla verzija 5.1. čija je obavezna primena od 01.04.2021.godine.
Zašto je u relativno kratkom roku ažurirana verzija 5? Glavni razlog je usklađivanje sa GFSI Guidance Document-om, verzija 2020.1. Da se potsetimo, GFSI ili Global Food Safety Initiative je globalna industrijska mreža osnovana 2000.god od strane Consumer Goods Forum-a - Inicijativa za kontinualno unapređenje sistema upravljanja bezbednošću hrane kako bi se obezbedila isporuka zdravstveno bezbedne hrane kroz ceo lanac snabdevanja.
GFSI obezbeđuje platformu za saradnju ritejlera, kompanija koje proizvode hranu, eksperata za bezbednost hrane itd. GFSI prepoznaje šeme sistema upravljanja bezbednošću hrane koje ispunjavaju kriterijume GFSI Guidance Document-a.Prepoznate GFSI šeme: BRC, IFS, FSSC22000, Global Gap, Canada Gap itd.
Dakle, kako bi bio prepoznat od strane GFSI-a, FSSC 22000 standard se usklađuje sa GFSI Guidance Document-om. Novina u verziji 5.1 je „Food safety culture“ ili kultura bezbednosti hrane.
Šta je kultura bezbednosti hrane? GFSI definiše kulturu bezbednosti hrane kao: “Zajedničke vrednosti, uverenja i norme koje utiču na način razmišljanja i ponašanja prema bezbednosti hrane u celoj organizaciji“. A kako kulturu bezbednosti hrane kao apstraktan pojam uvesti u merljive okvire da bi kao takva mogla biti preispitana: rešenje je uspostavljanje Plana kulture bezbednosti hrane.
U delu 5. koji se odnosi na odgovornost višeg rukovodstva odn.liderstvo, uvodi se I pojam culture bezbednosti hrane. Neophodno je pokazati kako je kultura bezbednosti hrane implementirana u organizaciji, kako je iskomunicirana sa zaposlenima, koje su to povratne informacije od zaposlenih dobijene vezano za kulturu bezbednosti hrane.
Više o kulturi bezbednosti hrane možete pročitati na našem blogu od 19.08.2020. gde je detaljno opisano kako se može oceniti trenutna kultura bezbednosti hrane u organizaciji, na osnovu trenutnog stanja doneti dugoročni ciljevi a njih spustiti na nivo godišnjih ciljeva i merljivih vrednosti, koje se kao takve mogu preispitivati .
Za upoznavanje sa novom verzijom standarda možete ispratiti našu redovnu on-line obuku gde su detaljno data pojašnjenja svih zahteva verzije 5.1. FSSC2200 standarda !!!
Za pomoć pri ispitivanju trenutne kulture bezbednosti hrane u kompaniji a zatim i izradi Plana kulture bezbednosti hrane, kao i implementaciji ostalih novina u standardu, možete se obratiti za pomoć našoj Agenciji !!!