S obzirom da vam je tokom obuka omiljeni deo kada podelimo primere iz prakse, ovim nastavljamo seriju tekstova sa različitim primerima izazova sa kojima su se naše kolege suočavale a koje smo uspešno, zajedno rešili 😊 Verujemo da će vam pomoći u slučaju da imate slične situacije 😊
Priča 2: Šta se desi kada voda koju koristite u proizvodnom pogonu ne odgovara zakonskoj regulativi?
Kao što vam je poznato, zakonska regulativa u Republici Srbiji, za subjekte koji posluju hranom nalaže primenu HACCP sistema (Zakon o bezbednosti hrane, „Sl. glasnik RS“, br. 41/2009 i 17/2019). HACCP sistem zahteva da voda koja se koristi kao dodatak u proizvodnom procesu (voda, led, vodena para) ili samo u svrhe održavanja higijene, na tački upotrebe bude kvaliteta vode za piće prema važećoj regulativi (u Republici Srbiji to je: Pravilnik o higijenskoj ispravnosti vode za piće, „Sl. list SRJ“, br. 42/98 i 44/99 i „Sl. glasnik RS“, br. 28/2019).
Dakle, čak i ako ne primenjujete neki od GFSI prepoznatih standarda koji imaju iste zahteve koji se odnose na vodu za piće, u obavezi ste da ispoštujete da je voda u skladu sa važećom zakonskom regulativom.
Šta su dakle konkretni zahtevi vezani za vodu za piće?
Da je na mestu upotrebe kvaliteta vode za piće, ne samo po potanju mikrobioloških, već i hemijskih, fizičko-hemijskih itd.pokazatelja kvaliteta.
O pokazateljima kvaliteta vode za piće možete čitati u našem tekstu:
Šta su obaveze subjekta koji posluje sa hranom?
Da na osnovu analize opasnosti definiše plan uzorkovanja vode za piće, sa tačke upotrebe u kompaniji.
Od čega zavisi frekvencija uzorkovanja?
Ima više činilaca od kojih zavisi frekvencija uzorkovanja, nabrojaćemo izvor vode (gradski vodovod, sopstveni izvori), istorija ranijih uzorkovanja, kvalitet sirove vode, dodatne metode prečišćavanja itd.
Ako koristim vodu iz gradskog vodovoda, zašto moram raditi dodatne analize?
Korišćenje vode iz gradskog vodovoda ne znači da je voda na tački upotrebe ispravna, čak iako je gradska voda ispravna. Da ne pričamo o slučajevima gde je kvalitet gradske vode promenljiv.
Šta to može da se desi sa kvalitetom vode a da ugrozi poslovanje moje kompanije?
Ovde ćemo sa vama podeliti primere iz prakse, koji će vam ukazati na potencijalne probleme.
Kako to izgleda u praksi?
Zbog poštovanja ugovora (ili želje) klijenata, na našem sajtu ne objavljujemo sa kim smo sve sarađivali (ili sarađujemo) po pitanju naših brojnih usluga. Takođe ne objavljujemo video materijale, slike i ostali materijal nastao na obukama, konsultacijama i proverama.
Zato ćemo dati primere, bez da navodimo naše partnere i/ili vrstu industrije o kojoj je reč.
Slučaj 1: bakteriološka neispravnost vode za piće:
Jedan od naših klijenata ima dugu istoriju analiziranja vode za piće sa tačke upotrebe u kompaniji. Vodu analiziraju tri puta godišnje u akreditovanoj laboratoriji. Tokom više od jedne decenije ni jedan rezultat nije bio pozitivan. Zato su se silno (neprijatno) iznenandili kada su dobili pozitivnu analizu, i to: bakteriološku!
Šta smo (morali) uraditi sa proizvodima?
Proizvodi na svu sreću nisu bili ugroženi jer je u pitanju sezonska proizvodnja i u periodu između poslednje ispravne i neispravne anlize nije bilo proizvodnje.
Da je postojala proizvodnja, jasno je da bi se morala uraditi sveobuhvatna anliza opasnosti kojom će se utvrditi koji proizvodi (i tokom kog perioda) su bili ugroženi a na osnovu toga odlučivati o daljim postupcima.
Slučaj 2: hemijska neispravnost vode za piće:
Nedavno smo imali slučaj kompanije koja se bavi proizvodnjom prehrambenih proizvoda, gde se prilikom redovnih analiza pokazala bakteriološka ispravnost vode sa točećeg mesta ali je jedan od hemijskih parametara (Fe) prelazio zakonske limite. Smatrajući da nema opasnosti po bezbednost konzumenta jer je voda bakteriološki ispravna, a voda se u ovoj kompaniji ne koristi kao sastojak već samo za higijenu, kompanija je nastavila proizvodnju.
Zvali su nas kada su na sertifikacionoj proveri dobili MAJOR ocenu. Smatrali su da ocena nije adekvatna jer je voda „dobra“. Naš odgovor je glasio da voda nije u skladu sa važećom zakonskom regulativom i da je ocena adekvatna.
Tada je za kompaniju nastao problem: kako se uskladiti za zahtevima kada je u pitanju hemijski parametar?
Šta smo (morali) uraditi?
Problem smo rešili tako što je kompanija primenila deferizaciju i nivo gvožđa je spušten na zakonski dozvoljene limite, što je dokazano analizom u eksternoj akreditovanoj laboratoriji.
Nakon toga je sproveden ponovni audit.
Ne treba pogađati, rezultat je bio očekivan: dobijanje sertifikata. 😊
Dakle, čak i ako dođe do neprijatnih situacija, uvek postoji rešenje uz prave partnere.
Ali još bolje, da ne bi došlo do ovih situacija, radite sa pravim partnerima! Kontaktirajte nas već sada😉