Nedavno sam pročitala izjavu nutricionistkinje koja kaže da ukoliko na namirnici stoji neka tvrdnja poput : „bez glutena“, „bez šećera“ …da: „ bežimo glavom bez obzira jer je u pitanju prevara kompanija koje žele da ugroze naše zdravlje!“ Malo je reći da sam ostala zatečena i tvrdnjom i uplašenim reakcijama pratilaca i poplavom „stručnjaka“ koji se bave stvarima o kojima malo znaju.
Pošto se mi na ovom blogu branimo znanjem, hajde da pojasnimo šta su to prehrambene a šta zdravstvene tvrdnje, kako se dokazuju (i pod kojim uslovima smeju da se plasiraju na proizvod) i kako se sankcioniše njihova zloupotreba?
Šta su tvrdnje na prehrambenim proizvodima?
Tvrdnje su izjave koje prehrambene kompanije koriste, kada žele da istaknu određene korisne efekte svojih prehrambenih proizvoda, u vezi sa zdravljem i ishranom, na etiketi proizvoda ili u njegovom reklamiranju.
Ili, prema EU Uredbi 1924/2006, o prehrambenim i zdravstvenim tvrdnjama koje se navode na hrani: „tvrdnja” znači svaka poruka ili izjava koja nije obvezujuća prema zakonodavstvu Zajednice ili nacionalnom zakonodav stvu, uključujući i slikovno, grafičko ili simboličko predstav ljanje u bilo kojem obliku, kojom se izjavljuje, sugeriše ili naznačuje da ta hrana ima određena svojstva“.
Koje vrste tvrdnji postoje?
1. Prehrambene tvrdnje, su (prema EU Uredbi 1924/2006): „svaka tvrdnja kojom se izjavljuje, sugeriše ili naznačava da ta hrana ima određena blagotvorna prehrambena svojstva zahvaljujući:
(a) energiji (kalorijskoj vrednosti) koju ona:
i. pruža;
ii. pruža smanjenom ili povećanom stopom; ili
iii. ne pruža; i/ili
(b) hranjivim svojstvima ili ostalim svojstvima koje ona:
i. sadrži;
ii. sadrži u smanjenom ili povećanom obimu; ili
iii. ne sadrži;
2. Zdravstvene tvrdnje, su (prema EU Uredbi 1924/2006):“ svaka tvrdnja kojom se izjavljuje, sugeriše ili naznačava da postoji odnos između neke kategorije hrane, određene hrane ili nekog od njenih sastojaka i zdravlja“.
U kom slučaju se prehrambene i zdravstvene tvrdnje mogu koristiti?
Koje su to prehrambene tvrdnje i u kom slučaju se mogu koristiti na proizvodima?
U annexu EU Uredbe 1924/2006 su date prehrambene tvrdnje sa uslovima pod kojima se mogu koristiti, npr:
Kako kompanije dokazuju da su ispunile zahteve zakonodavstva (vezane za prehrambene tvrdnje) i da prehrambene tvrdnje mogu biti na njihovim deklaracijama?
Laboratorijskim analizama proizvoda.
Koji su uslovi za odobrenje da se određene zdravstvene tvrdnje plasiraju na proizvod?
Koje su to dozvoljene zdravstvene tvrdnje?
Kako kompanije dokazuju da su ispunile zahteve zakonodavstva (vezane za zdravstvene tvrdnje) i da zdravstvene tvrdnje mogu biti na njihovim deklaracijama?
Odobrenjem nadležnog tela.
Šta nije dozvoljeno kod zdravstvenih tvrdnji?
Sledeće zdravstvene tvrdnje nisu dozvoljene:
(a) tvrdnje koje navode na zaključak da bi zdravlje moglo biti ugroženo zbog nekonzumacije određene hrane;
(b) tvrdnje koje upućuju na stopu ili na količinu gubitka telesne težine;
(c) tvrdnje koje upućuju na preporuke pojedinačnih lekara ili zdravstvenih profesionalaca i drugih udruženja koja nisu navedena u članku 11 Uredbe 1924/2006.
Kako se sankcioniše nepravilna upotreba prehrambenih i zdravstvenih tvrdnji?
Kao i svaka povreda zakonske regulative, ocenom MAJOR. Svi znamo koje posledice to povlači…
Verujem da iz navedenog možete zaključiti da se tvrdnje ne mogu tek tako plasirati na proizvod i da je na kompanijama odgovornost da tvrdnje dokažu. Zato, u kontekstu tvrdnje sa početka teksta, najbolji argument bi bio: BRANIMO SE ZNANJEM!
Naša Agencija Vam može pomoći u implementaciji zahteva GFSI standarda vezanih za tvrdnje, obukama na ovu temu, kao i usklađivanju sa zakonskom regulativom. Javite nam se!!!