Pojam “životna sredina” se koristi da opiše naše prirodno okruženje, poput drveća, trave, vode, vazduha. Prema ISO 1400: (tačka 3.8) “životna sredina je okruženje u okviru koga organizacija posluje, uključujući vazduh, vodu, zemljište, prirodne resurse, floru, faunu, ljude i njihove međusobne odnose.”
Pojam “menadžment životne sredine” podrazumevamo kontrolisanje naših aktivnosti u cilju očuvanja prirodnih resursa i sprečavanja njihovog zagađenja. Naše aktivnosti možemo kontrolisati u svim segmentima života, počevši od toga šta u svojim domaćinstvima koristimo i bacamo, pa do najvažnijeg segmenta kontrole aktivnosti u okviru našeg poslovnog okruženja koje i najviše utiču na životnu sredinu.
Koristi zaštite životne sredine su:
Sistem menadžmenta zaštitom životne sredine (EMS – Environmental Managemet System) je onaj deo upravljanja organizacijom koji se bavi neposrednim i dugoročnim uticajem svojih proizvoda, procesa i usluga na životnu sredinu. Time se obezbeđuje red i doslednost u načinu organizacije kroz raspodelu resursa, radnih zadataka i kontinualnu evaluaciju rada, procedura i procesa. Sistem menadžmenta zaštitom životne sredine bi trebalo da prati sledeće principe:
Do razvoja standarda zaštite životne sredine, dovele su , na žalost, nesreće koje su izazvane štetnim dejstvom čovekovih aktivnosti na životnu sredinu. Tako je veliko zagađenje jezera Eri, od strane američke kompanije za proizvodnju papira dovelo do osnivanja Agencije za zaštitu životne sredine Sjedinjenih Američkih Država, 1970.godine. Curenje gasa u kompaniji za proizvodnju pesticida -Bopal u Indiji, 1984.godine, dovelo je do razmatranja uticaja koje kompanije hemijske industrije zemalja (naročito trećeg sveta) imaju po životnu sredinu. Nesreća sa gasom je odnela veliki broj ljudskih života, zaposlenih u kompaniji ali i ljudi iz okruženja kompanije. Uspostavljen sistem menadžmenta zaštitom životne sredine:
ISO 14001 je standard koji omogućava sertifikaciju kompanija vezanu za upravljanje zaštitom životne sredine, slične je strukture standardu upravljanja kvalitetom ISO 9001. Cilj ovog standarda je pomoć organizacijama da pravilno upravljaju svojim operacijama koje utiču na životnu sredinu, u skladu sa važećom zakonskom regultivom.
Danas je više od 300 000 kompanija širom sveta, u 171 državi, sertifikovano standardom ISO 14001
Standardi sistema menadžmenta zaštitom životne sredine
Međunarodna organizacija za standardizaciju, ISO, pridaje veliki značaj razvoju standarda sistema menažmenta zaštite životne sredine. U prilog tome je veliki broj standarda serije ISO 14000, od 14000-14099 koji su vezani za područje životne sredine. Veliki broj ovih standarda je već objavljen a ostali su u procesu pripreme. Najznačajniji standardi serije ISO 14000 :
1.ISO 14001 : 2015 – sistemi menadžmenta životnom sredinom – EMS (Environmental Management Systems) – specifikacija sa uputstvom za korišćenje .
ISO 14032 : 1999– menadžment životne sredine- primeri evaluacije performansi sa aspekta životne sredine
Sistem upravljanja zaštitom životne sredine – EMS (Environmental Management System) , prema standardu ISO 14001:2015, predstavlja sistemski pristup menadžmentu životnom sredinom koji organizacijama pomaže da doprinesu zaštiti životne sredine kroz prevenciju ili smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu.
Postoji pet osnovnih principa sistema upravljanja zaštitom životne sredine:
Princip 1. Politika zaštite životne sredine i posvećenost zaštiti životne sredine: organizacija se mora usmeriti na zahteve vezane za zaštitu životne sredine koji moraju biti ispunjeni, to će obezbediti posvećenošću zaštiti životne sredine i uspostavljanjem politika zaštite životne sredine.
Princip 2. Planiranje: Organizacija mora uspostaviti planove za ispunejnje politike zaštite životne sredine kroz analizu svojih uticaja na životnu sredinu (procesi, proizvodi, usluge, resursi).
Princip 3. Primena i sprovođenje: za efikasnu implementaciju, organizacija mora razviti sposobnosti i mehanizme podrške kako bi ispunila svoje ciljeve I politiku zaštite životne sredine.
Princip 4. Merenje i procena: Organizacija mora meriti, pratiti i procenjivati svoje performanse životne sredine (verifikacija I korektivne mere).
Princip 5. Preispitivanje i poboljšavanje: Organizacija mora preispitivati i konstantno poboljšavati svoj sistem menadžmenta zaštitom životne sredine u cilju poboljšanja svojih ukupnih performansi životne sredine.
Poštovanjem ovih pet principa, obezbeđuje se konstantno praćenje i unapređenje sistema upravljanja zaštitom životne sredine. Organizacijama je neophodno postojanje sistema upravljanja zaštitom životne sredine kako bi ispunile zakonske zahteve iz ove oblasti.
ISO 14001 standard je svojevrstan alat za unapređenje poslovanja kroz analizu aktivnosti koje su uticale i utiču na životnu sredinu a čijom kontrolom i adekvatnim upravljanjem se eliminišu štetni uticaji organizacije na živonu sredinu.
Ako vam je potrebna pomoć oko implementacije zahteva standarda ISO14001, obuka, internih provera, možete se obratiti našoj Agenciji!!!!