Verujem da vam se dogodilo da u hrani pronađete vlas kose, insekte ili delove insekata, plastiku a u najgorem slučaju i staklo, metal, tragove glodara… Kakva je bila Vaša reakcija na to?! Verovatno je iskustvo bilo neprijatno i verovatno da Vas je bar podstaklo da razmislite da uputite reklamaciju proizvođaču?!
Pojava stranih tela, poput stakla, metala, ostataka insekata ili glodara, vlasi kose, gume i sl.je zaista povod usled koga kompanije primaju reklamacije od svojih potrošača ali i razlog koji će potrošače i odbiti u daljem korišćenju tih proizvoda ali i negativnog publiciteta za kompaniju.
Šta su to strani materijali (strana tela)? Prema IFS vodiču, „IFS Foreign Body Management guideline“, „sve što ne pripada proizvodu, potrošači doživljavaju kao strano telo. „
Prema istom vodiču, razlikujemo dva različita tipa stranih tela:
Dakle, s obzirom na široku paletu stranih materiajala koji mogu doći u kontakt sa hranom (predmeti od stakla, plastike, metala, drveta itd), možemo ih podeliti prema izvoru od koga mogu poteći:
Kako kontrolisati (i upravljati !) stranim materijalima?
Upravljanje stranim materijalima je mnogo više od jednostavne instalacije metal detektora (ili nekog drugog vida detektora metala) na kraju proizvodne linije. Podrazumeva sveobuhvatnu analizu rizika koja će obuhvatiti najmanje sledeće izvore stranih tela:
Kada se ustanove (potencijalni) izvori stranih tela, kompaniji je olakšana odluka u definisanju preventivnih mera. Preventivne mere mogu podrazumevati metode za:
Filteri, sita, magneti: oprema koja služi za uklanjanje stranih tela odn.odvajanje stranih tela od sirovina ali i zaštitu mašina i uređaja od oštećenja putem stranih tela. U zavisnosti od vrste materijala vrši se odabir veličine odn.jačine opereme za uklanjanje stranih tela (veličina sita, jačina magneta);
Ova oprema podrazumeva kontrole i operacije od strane kompanije i to:
Detektori metala: Sa detektorom metala, proizvod se kreće kroz elektromagnetno polje. Metalni delovi mogu biti otkriveni i unutar proizvoda jer izazivaju promene u elektromagnetnom polju. Ovim kompanija obezbeđuje kompletnu kontrolu time što na kraju proizvodnog procesa može detektovati potencijalnu opasnost (hazard) koji nije uklonjen nekim od metoda tokom proizvodnog procesa.
Kod X ray opreme, rendgenski pregledi se koriste za skeniranje stranih tela koja apsorbuju veću količinu zračenja u poređenju sa proizvodom u okviru kojeg se nalaze. Količina apsorbovanog rendgenskog zračenja zavisi od debljine i gustine proizvoda. Nečistoće kao što su staklo ili metal postaju vidljivo tokom rendgenskog pregleda zbog različite gustine.
Optički sorteri rade na principu prolaska proizvoda kroz mašinu, gde je proizvod konstantno sniman kamerama i laserima i upoređivan s prethodno učitanim kriterijumima dobrog proizvoda, pa na osnovu toga, proizvod koji ne odgovara zadatim kriterijumima biva odbačen.
Kako odabrati odgovarajući detektor? Na osnovu očekivanih opasnosti koje se mogu pojaviti u proizvodu. Npr.kod voća, gde se očekuje pojava lišća, kamenja, niti tkanine, stakla, gume itd.biće odabran optički sorter koji će moći da prepozna sve učitane (potencijalne) opasnosti.
Vizuelna kontrola, da ili ne? Vizuelna provera se svakako sme i treba koristiti u slučajevima kada je analizom rizika dokazano da će ovo biti odgovarajuća preventivna mera za srečavanje i/ili eliminisanje potencijalnih opasnosti za proizvod. Takođe, u pojedinim vrstama proizvodnji, nije moguće sprovesti inspekciju samo od strane mašina. Kako bi vizuelna inspekcija bila adekvatana, zaposleni moraju biti obučvani ali se i moraju obezbediti uslovi u radnoj sredini (poput odgovarajućeg svetla, zamene zaposlenih usled zamora itd).