Kako bi se bezbednost hrane (ali i kvalitet i autentičnost) održala u celom lancu snabdevanja, standardima bezbednosti hrane (proizvoda) su pokrivene i kompanije koje se bave trgovinom (ali ne i proizvodnjom) hrane: agenti i brokeri . Šta su agenti i brokeri i postoji li razlika između ova dva pojma?
Prema BRC Agents and brokers standardu:
-„brokeri su kompanije koje kupuju ili preuzimaju pravo na proizvode od (tj. postaju zakoniti vlasnici) za preprodaju proizvođačima, drugim brokerima, prodavcima ili kompanijama za pružanje usluga hrane, ali ne prodaju hranu direktno potrošačima“;
-„agenti ili neproizvodni pružaoci usluga su kompanije koje trguju između proizvođača ili brokera i njegovog kupca, ali ni u kom trenutku ne poseduju ili preuzimaju pravo na robu. Takve kompanije pružaju niz usluga za olakšavanje bezbedne i legalne trgovine proizvodima“.
Prema IFS Broker standardu: broker je definisan kao generički termin za sledeće tipove:
– Posrednik: osoba ili kompanija koja deluje kao agent za druge, kao u pregovaranju o ugovorima, kupovini ili prodaji uz naknadu ili provizija.
– Agent prodaje: lice ili kompanija koju je ovlastio ili imenovao proizvođač da prodaje ili distribuira svoje proizvode na datoj teritoriji ali ko radi za sebe, preuzima vlasništvo nad robom i radi (ne deluje) kao agent za principala.
– Trgovac/Diler: lice ili kompanija čiji je posao kupovina i prodaju ili razmenu.
– Uvoznik: lice ili kompanija koja unosi robu na mesto ili zemlje iz druge zemlje u svrhu prodaje.
Pojedine kompanije se bave sa obe vrste delatnosti (mogu biti i agenti i brokeri).
Dakle, roba je ili u vlasništvu kompanije (broker) ili kompanija samo posreduje (kao trgovac) između proizvođača i kupca (agent). Ali, da bi roba stigla do kupca, uključene su logističke aktivnosti poput skladištenja, distribucije, pa čak i neke vrste procesuiranja (poput obeležavanja -re labelling). Da li i ove aktivnosti spadaju u delatnost agenata i brokera? Ove delatnosti nisu u opisu aktivnosti agenata i brokera već spadaju u usluge (podugovarače) agenata i brokera.
AGENTS AND BROKERS STANDARDI
IFS Broker
IFS je , u okviru svoje grupe standarda, razvio i standard IFS Broker, čija je trenutno važeća verzija 3.1. publikovana 2021.godine. IFS Broker prati strukturu ostalih IFS standarda, pa se u okviru standarda nalaze sledeći zahtevi:
1.Odgovornost višeg rukovodstva
2.Sistem upravljanja kvalitetom i bezbednošću proizvoda
3.Upravljanje resursima
4.Proces planiranja i usluga
5.Merenja, analize, poboljšanja
6.Procena odbrane proizvoda
Sistem ocenjivanja je isti kao i kod ostalih IFS standarda, sa 8 KO (knock out) zahteva:
1.2.2 Odgovornost višeg rukovodstva
2.3.1 Upravljanje kvalitetom i bezbednošću proizvoda
4.2.2 Specifikacije proizvoda
4.6.1 Sistem sledljivosti
5.1.1 Interne provere
5.2.2 Analiza proizvoda
5.5.2 Procedura za povlačenje i opoziv 5.7.2 Korektivne akcije
BRC Agents&Brokers
BRC je, u okviru svoje grupe standarda, razvio standard BRC Agents&Brokers, čija je, trenutno važeća verzija 3, publikovana u Oktobru 2021.godine. BRC Agents&Brokers prati strukturu ostalih BRC standarda, pa se u okviru standarda nalaze sledeći zahtevi:
1.Odgovornost višeg rukovodstva
2.Procena opasnosti i rizika
3. Upravljanje kvalitetom i bezbednošću proizvoda
4. Upravljanje dobavljačima i podugovorenim uslugama
5.Zaposleni
Kod broker standarda je ocena drugačija u odnosu na npr.food ili logistic standarde, tako da kada nemamo obilazak lokacije i procesa, već ocenu dokumentacije, onda se i postavlja pitanje šta mogu biti neusaglašenosti:
Ako Vam je potrebna pomoć oko implementacije Agents and Brokers standarda možete kontaktirati našu Agenciju !!!!