Kao što je bilo najavljeno, verzija 6 FSSC22000 standarda je izašla 31.03.2023. Tranzicioni period će trajati 12 meseci: prvi auditi prema verziji 6 će krenuti 01.04.2024. a obavezno je za sve organizacije sprovođenje audita prema verziji 6 do 31.03.2025.
Verzija 6 nam donosi značajne novine, koje će biti predstavljene u ovom članku.
Zašto je došlo do izmena u FSSC22000 standardu?
ŠTA JE NOVO U VERZIJI 6?
Promene koje su proistekle iz nove verzije tehničke specifikacije ISO 22003-1:2022. Ova specifikacija definiše kategorije (proizvoda, ambalaže, stočne hrane, keteringa, maloprodaje, transporta i skladištenja) koje prati FSSC22000 standard. U verziji 6 su unete izmene shodno izmenama ISO 22003-1:2022: značajne novine su da je uneta nova kategorija: FII -brokering/tradeing/e-trgovina, koja se odnosi na kupovinu i prodaju proizvoda a bez fizičkog kontakta sa ili rukovanja tim proizvodima (agenti i brokeri). Kod kategorije retailera je takođe uneta opcija e-trgovine. Takođe je novina da kategorija AI- Uzgoj životinja za meso/mleko/jaja/med i AII-uzgoj riba i morskih plodova više nema u kategorijama.
Više nema opcije FSSC 22000 – QUALITY, za organizacije koje su želele da integrišu upravljanje kvalitetom hrane u obim svoje sertifikacije (FSSC22000-Q sertifikat se sastojao od kombinovanog FSSC22000 i ISO9001 sertifikata).
FSSC22000 DODATNI ZAHTEVI
U zahtevu 2.5.1. koji se odnosi na upravljanje uslugama i nabavljenim materijalima, novine imamo kod kategorije I (proizvodnja ambalaže za prehrambenu industriju) a novine se odnose na upotrebu reciklirane ambalaže, za koju se moraju uspostaviti kriterijumi u skladu sa zakonskim i zahtevima kupaca.
U zahtevu 2.5.2. koji se odnosi na označavanje proizvoda, standard donosi zahteve koje organizacija mora primeniti ukoliko se na etiketi proizvoda nalaze tvrdnje (npr. o alergenima, nutritivnim vrednostima, načinu proizvodnje, lancu čuvanja, statusu sirovina, itd.):organizacija mora validirati i verifikovati tvrdnje.
Zahtev 2.5.3. koji se odnosi na odbranu hrane, donosi novine vezane za kategoriju FII, gde se od agenta ili brokera zahteva da obezbedi da svi dobavljači imaju food defence plan. Slično je i sa zahtevom 2.5.4. – food fraud, koji takođe donosi zahtev za kategoriju FII.
Upravljanje alergenima, odn. zahtev 2.5.6. sa verzijom 6 donosi set novih zahteva, kojima je organizacijama jasnije kako upravljati alergenima da bi se zadovoljili zahtevi FSSC22000 standarda. Tu su zahtevi poput: liste alergena, procene rizika i identifikaciju preventivnih mera, validacija i verifikacija preventivnih mera, obeležavanje, obuke zaposlenih.
Environmental monitoring (što je pokriveno zahtevom 2.5.7.) donosi novine koje se odnose na reviziju programa minimalno jednom godišnje ili u slučaju izmena koje se odnose na proizvode, procese, zakonske zahteve itd.
Kultura bezbednosti hrane je sa verzijom 6 dobila značajno unapređenje: novi dodatni zahtev 2.5.8. se odnosi na kulturu bezbednosti hrane i donosi zahteve za uspostavljanjem ciljeva kroz Plan kulture bezbednosti hrane ali i definisanje kulture kvaliteta i bezbednosti hrane kroz:
-komunikaciju
-obuku
-povratne informacije zaposlenih
-merenje učinka definisanih aktivnosti
FSSC22000 se tu ne zaustavlja sa novim zahtevima: još jedan novi zahtev je sada na 2.5.9. a odnosi se na upravljanje kvalitetom:
–uspostavljanje parametara kvaliteta u skladu sa specifikacijama gotovih proizvoda,
–analiza i procena rezultata parametara kontrole kvaliteta,
–kontrola količine (mase i/ili zapremine),
–procedure pokretanja i promene linije (procedure kontrole prilikom izmene proizvoda);
U zahtevu 2.5.10. su sada integrisani skladištenje, distribucija i transport , a pored dosadašnjih zahteva, standard donosi nove zahteve koji se odnose na cisterne za prevoz robe.
Nisu pošteđeni izmena ni zahtevi 2.5.11.- mere za prevenciju kros-kontaminacije i 2.5.13.-razvoj proizvoda, ali značajna je pojava novih zahteva:
-2.5.15.-upravljanje opremom: zahtev vezan za proizvodnu opremu (specifikacija opreme, proces upravljanja promenama)
-2.5.1.6.- gubitak i otpad od hrane – Organizacije moraju imati dokumentovanu politiku i ciljeve koji detaljno opisuju njihovu strategiju za smanjenje gubitaka i rasipanja hrane unutar svoje organizacije i povezanih lanaca snabdevanja
–2.5.17.-zahtevi vezani za komunikaciju sa sertifikacionim telom, gde će organizacije obavestiti sertifikaciono telo u roku od 3 radna dana u slučaju u standardu navedenih događaja koji mogu uticati na FSMS, kao i poštovanje zakonskih zahteva i zahteva klijenata.
NAŠA AGENCIJA ORGANIZUJE OBUKE I KONSULTACIJE U VEZI IZMENA PREMA VERZIJI 6!!! JAVITE NAM SE !!!!