Nova verzija BRC standarda (verzija 9) izlazi u Avgustu 2022.godine dok će sertifikacija kompanija prema verziji 9 krenuti od 01.02.2023.
Trenutno je dostupna DRAFT verzija u koju smo imali uvid i na osnovu koje prenosimo koje nas to novine vezane za BRC Food standard očekuju. Moramo napomenuti da nakon DRAFT verzije sledi konačna verzija standarda i da se može desiti da dođe do izmena u odnosu na dole pomenute teme.
Audit protokol
Najvažnije novine vezane za protokol u vezi sa auditom je pojava nove vrste audita, tako da su kompanijama od sada ponuđene sledeće opcije:
1.Najavljeni on site audit;
2.Najavljeni blended audit : kombinovani audit koji se sastoji iz on line dela tokom koga se vrši pregled dokumentacije i on site provere koja se fokusira na proizvodnju, skladištenje i druge oblasti na licu mesta;
3.Nenajavljeni on site audit: nenajavljeni audit ostaje nepromenjen u odnosu na verziju 8 – opcija ostaje dobrovoljna.
Jako bitna izmena u verziji 9 koja se tiče svih kompanija je da su najavljene opcije (on site i blended) dobile obavezu da minimum jedan audit u trogodišnjem ciklusu bude nenajavljen! Dakle, najavljena opcija je i dalje stvar izbora ali je obavezan jedan nenajavljeni audit.
Novine koje se odnose na zahteve standarda
Food safety and quality culture: U novoj verziji se oseća još jači naglasak na kulturu bezbednosti i kvaliteta hrane, pa tako već u „state of intent“ u poglavlju odgovornosti višeg rukovodstva se isto obavezuje na posvećenost ka radu na kontinualnim poboljšanjima kulture bezbednosti hrane što je uključeno u Politiku bezbednosti hrane a zatim se šire aktivnosti vezane za plan kulture bezbednosti hrane, koji mora uključiti ponašanje neophodno za postizanjem pozitivnih promena. Kultura kvaliteta i bezbednosti hrane je i jedan od obaveznih ulaza u preispitivanje od strane rukovodstva.
Food fraud: Takođe još jači naglasak koji se oseća kroz ceo standard. Program obaveznih mesečnih sastanaka sa rukovodstvom sada mora uključiti teme vezane za autentičnost proizvoda; confidental reporting system uključuje teme vezane za autentičnost proizvoda. Prilikom izrade analize rizika u odnosu na food fraud, procena uključuje osobe koje imaju dovoljno znanja u vezi ove teme. Obaveza je da se plan ublažavanja preispituje minimalno jednom godišnje ili u slučaju : promene sirovina ili dobavljača sirovina; pojave novog rizika (high risk sirovina ili pojava osetljive informacije u vezi sirovina), nakon bezbednosnog incidenta gde je tema bila food fraud (npr.opoziv).
Food defence: kompanija mora uspostaviti sistem beleženja posetilaca a posetioci, podugovarači (uključujući i vozače) moraju biti svesni procedura pristupa lokaciji; u slučaju prisustva i rada podugovarača na lokaciji, njihovo kretanje u proizvodnim i magacinskim prostorima je odgovornost imenovanih osoba; tim koji sprovodi analizu rizika mora imati specifična znanja po pitanjima odbrane hrane a u slučaju da postoje zakonski zahtevi za posebnim obukama članova tima, isti moraju biti ispunjeni.
Interne provere: scope internih provera sada obavezno uključuje plan kulture kvaliteta i bezbednosti hrane kao i ocenu usaglašenosti lokacije sa svojim sistemom upravljanja kvalitetom i bezbednosti hrane. Scope interne provere mora biti definisan u programu intenrne provere.
U slučaju da kompanija sprovodi audite dobavljača, novi obavezni elementi (pored HACCP sistema, sledljivosti, bezbednosti proizvoda, dobre proizvođačke prakse) su i food defnce i food fraud plan.
Outsource procesi: stavlja se veći fokus na outsource procese, jasnija definicija šta to standard smatra outsource procesima; u slučaju audita „outsource“ dobavljača, program provere mora obavezno uključiti i food defnce i food fraud plan; HACCP plan mora uključiti rizike (bezbednost, legalitet, food fraud, food defence) od „outsource“ procesa.
Zone rizika: u slučaju postojanja high-risk, high-care, low risk, enclosed product zona, kao i bilo koje zone u kojoj se koristi vremensko razdvajanje, sve mora biti jasno prikazano na šemama kretanja (layoutima).
U slučaju postojanja pokretnih zidova u ovim zonama, moraju postojati procedure kojima se obezbeđuje da su ovi zidovi jako pričvršćeni a da pomeranje obavlja samo obučeno i ovlašćeno osoblje uz uspostavljene procedure čišćenja.
U slučaju korišćenja CIP-a, on mora biti ili specijalno projektovan za tu zonu li tako kontrolisan da ne predstavlja rizik od reciklaže ili ponovne upotrebe rastvora za ispiranje.
Oprema: Za novu opremu mora postojati dokumentovana specifikacija koja se upućuje dobavljaču a uključuje zakonske zahteve, zahteve za površine u kontaktu sa proizvodom, detalje o nameravanoj upotrebi i vrsti materijala a dobavljač mora obezbediti dokaze da ispunjava ove uslove.
Mora postojati dokumentovana procedura puštanja u rad nove opreme uz dokumentovanu proceduru čišćenja. Dizajn i konstrukcija opreme moraju uzeti u obzir rizike od stranih tela, mikrobioloških opasnosti i alergena (nepropusne površine, glatki varovi, ispravne zaptivke).
Process control: U slučaju da lokacija radi sa proizvodima ili materijalima van scopa (npr.nus-proizvodi iz proizvodnih procesa), oni se moraju kontrolisati kako ne bi predstavljali rizik po bezbednost, autentičnost ili zakonitost proizvoda u okviru scopa.
Novi zahtev u odnosu na verziju 8 se odnosi na primarnu konverziju životinja gde je potrebno uraditi procenu rizika na potencijalno zabranjene supstance (farmaceutski proizvodi, veterinarski lekovi, pesticidi i teški metali); prijem živih životinja : inspekcija se vrši od strane kompetentnih osoba; uspostavljanje vremenskih i temperaturnih zahteva za procese nakon klanja.
Verzija 9 svakako pokriva i veliki broj sitnijih izmena a biće više reči i prilikom izlaska nove verzije standarda koja se očekuje u Avgustu.
Za upoznavanje sa novom verzijom standarda možete ispratiti našu redovnu on-line obuku gde su detaljno data pojašnjenja svih zahteva verzije 9 BRC Food standarda !!!
Za pomoć prilikom implementacije novih zahteva, možete se obratiti našoj Agenciji!